Celem przedmiotu jest przedstawianie szeregu zagadnień związanych z wyzwaniami stojącymi przed współczesną elektroniką i fotoniką. Wszystkie te zagadnienia posiadają ogromny potencjał rozwojowy w perspektywie najbliższych 10-15 lat i ze względu na dynamikę tego procesu będą w kolejnych edycjach uzupełniane i zmieniane. Zapewne będzie to nieuniknione. Przedmiot ten, usytuowany w ostatnim semestrze studiów ma także na celu:

  • pobudzenie wyobraźni rozwojowej słuchaczy – głównie dyplomantów drugiego stopnia,
  • przygotowanie ich do wejścia w nowoczesne tematy, z którymi mogą spotkać się w przyszłości w różnych sytuacjach w trakcie swojej kariery zawodowej i rozumienie podstaw tych zagadnień,
  • tych, którzy zechcą podjąć się realizacji prac doktorskich, wyposażyć w możliwość szerszego spojrzenia na problem i obszary badań naukowych z obszarów elektroniki i fotoniki, a co za tym idzie bardziej świadomy wybór tematyki badawczej w przyszłości.

Wszystkie wykłady prowadzone będą (w różnej formie, nie wyłączając seminaryjnej) przez osoby o znaczących, a nawet wybitnych, w skali międzynarodowej osiągnięciach w tematyce ich wykładów i nie tylko.

Słuchacze tego przedmiotu, w ramach pracy własnej, poza godzinami wykładów, będą mogli sprawdzić swoje możliwości przygotowywania referatów (ok. 15 min., z wybranych, nowych/ oryginalnych zagadnień wg ich propozycji, uzgodnionej z prowadzącym wykład z danego obszaru) i predyspozycje do podejmowania próby rozwiązania problemów o charakterze naukowym. Do tego powinny przygotowywać studia II stopnia.

 

Wykłady w ramach danej tematyki obejmować będą 3 lub 4-ro godzinne kwanty.

W trakcie części wykładowej lub po jej zakończeniu, słuchacze zgłaszają propozycje tematów do samodzielnego opracowania i uzgadniają ten temat z prowadzącym wykład z obszaru tej tematyki.

Zaliczenie przedmiotu następuje zależnie od liczby studentów tj.

  1. w drodze złożenia pisemnego referatu – maksymalnie 3 strony A4 (czcionka 12) i prezentacji swojej pracy na seminarium z udziałem słuchaczy, którzy biorą udział wraz z prowadzącym
  2. w ocenianiu prezentacji (wariant ten ma miejsce gdy liczba słuchaczy nie przekracza 30),
  3. jak w przypadku wariantu a), z tym, że praca może być do 5 stron A4 (czcionka 12) i jest oceniana tylko przez prowadzącego, ewentualnie w drodze kilkuminutowej rozmowy ze słuchaczem, bez prezentacji w trakcie seminarium (wariant ten ma miejsce gdy liczba słuchaczy przekracza 30).

W każdej części wykładu zarysowane zostaną stan i dynamika rozwoju danej tematyki oraz kierunki, bariery i granice tego rozwoju (fizyczne, technologiczne, ekonomiczne) wg bieżącego stanu wiedzy.
Wielkim wyzwaniem stojącym przed prowadzącymi będzie takie ujęcie (treść i forma) danej tematyki, aby była możliwa do percepcji i zrozumienia przez słuchaczy o różnym poziomie (chociaż wciąż uniwersyteckim) przygotowania. Forma wykładów może być w pewnym stopniu zróżnicowana przechodząc od klasycznej do seminaryjno-dyskusyjnej. Wybór tematu referatu końcowego (po akceptacji prowadzącego) zaliczającego przedmiot ma między innymi ukierunkowywać przyszłe zainteresowania słuchaczy i przyczynić się być może do bardziej świadomego wyboru przyszłej ścieżki zawodowej czy zainteresowań badawczych, a nawet tylko hobbystycznych. To także ważny aspekt w kształtowaniu sylwetki naszych absolwentów w końcowej fazie kształcenia.

Sposób opracowania i przedstawienia referatu związanego z zaliczeniem przedmiotu Kierunki Rozwoju Mikroelektroniki i Fotoniki:  

 

Harmonogram zajęć 

Termin zajęć: środa, godzina 18:00 – 20:00

Miejsce zajęć: sala 106, Gmach Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, ul. Nowowiejska 15/19, Warszawa

  1.  Nanofotonika
    Prowadzący: prof. dr hab. inż. Paweł Szczepański, dr inż. Anna Tyszka-Zawadzka
    - 5 października 2022 r.
    - 12 października 2022 r.
    Materiały wykładowe:  
  2. Fotoniczne układu scalone
    Prowadzący: dr hab. inż. Ryszard Piramidowicz, prof. uczelni, dr inż. Stanisław Stopiński
    - 19 października 2022 r.
    Materiały wykładowe:  
  3. Współczesna energoelektronika
    Prowadzący: dr hab. inż. Mariusz Sochacki, prof. dr hab. inż. Jan Szmidt
    - 26 października 2022 r.
    - 2 listopada 2022 r.
    Materiały wykładowe: 
  4. Elektronika elastyczna
    Prowadzący: prof. dr hab. inż. Małgorzata Jakubowska
    - 16 listopada 2022 r.
  5. Technologie krzemowe – z nanometrów w angstremy?
    Prowadzący: prof. dr hab. inż. Tomasz Skotnicki, dr hab. inż. Lidia Łukasiak, prof. uczelni
    - 23 listopada 2022 r.
    - 30 listopada 2022 r.
    Materiały wykładowe: część 1 -  część 2 - 
  6. Elektronika i fotonika kosmiczna
    Prowadzący: dr hab. inż. Piotr Orleański, Centrum Badan Kosmicznych
    - 7 grudnia 2022 r.
    - 14 grudnia 2022 r.
    Materiały wykładowe: część 1 - część 2 -
  7. Obliczenia kwantowe
    Prowadzący: prof. dr hab. Marek Kuś, Centrum Fizyki Teoretycznej
    - 21 grudnia 2022 r.
    - 4 stycznia 2023 r.
  8. Terahertze - skok w niezbadane pasmo?
    Prowadzący: prof. dr hab. Wojciech Knap
    - 11 stycznia 2023 r.
  9. Prezentacje Studentów
    - 18 stycznia 2023 r.
    - 25 stycznia 2023 r.