Instytut Mikroelektroniki i Optoelektroniki Politechniki Warszawskiej realizuje projekt „Green Power Electronics” w ramach umowy partnerskiej zawartej z University of Southern Denmark z siedzibą w Sonderborgu w Danii. Projekt uzyskał dofinansowanie w programie INTERREG BALTIC SEA REGION – zadanie 2.3 Energy Efficiency (Priorytet 2 Efficient management of natural resources).

Tematyka projektu:

  1. Przekształcanie energii elektrycznej pochodzącej z energetyki wiatrowej oraz fotowoltaiki.
  2. Systemy zasilania elektrycznego jako rezerwowe i dodatkowe źródła energii dla transportu i maszyn roboczych (samochody ciężarowe, dźwigi, transport szynowy) służące do zasilania napędów elektrycznych i urządzeń peryferyjnych
  3. Systemy zasilania elektrycznego napięciem stałym (DC) dla inteligentnych budynków, które mogłyby stanowić alternatywę dla zasilania napięciem 230 VAC w systemach oświetleniowych i w automatyce budynkowej

Ogólne cele projektu:

  • Przyśpieszenie wdrażania energooszczędnych rozwiązań zaawansowanej energoelektroniki w państwach nadbałtyckich.
  • Zachęcanie przedsiębiorców do podejmowania świadomych decyzji dotyczących strategii prac badawczo-rozwojowych, zarządzania technologią i inwestycjami powiązanymi z zaawansowaną energoelektroniką.
  • Stworzenie unikalnej i ponadnarodowej platformy wiedzy i współpracy dla rozwiązań z zakresu zaawansowanej energoelektroniki.
  • Wykazanie realizowalności, niezawodności oraz efektywności kosztowej i energetycznej pewnych rozwiązań w oparciu o zaawansowaną energoelektronikę budujące zaufanie do tego typu nowoczesnych rozwiązań.

Oczekiwania i efekty:

  • Opracowanie nadbałtyckiej mapy rozwoju technologii i aplikacji związanych z zaawansowaną energoelektroniką
  • Analiza rynkowa i identyfikacja potencjału ekonomicznego w przedsiębiorstwach ulokowanych w krajach nadbałtyckich
  • Realizacja 3 projektów pilotażowych w zakresie przetwarzania energii elektrycznej dla odnawialnych źródeł energii, e-mobility oraz systemów inteligentnego budynku.
  • Konsultacje dla firm zmierzające do opracowania lokalnych map rozwoju branży
  • Kampania marketingowa wspierająca rozwój nowoczesnej energoelektroniki w oparciu o technologię przyrządów na węgliku krzemu (SiC) oraz azotku galu (GaN).

Green Power Electronics – cele i działania w Polsce

  • Realizacja 2 projektów pilotażowych w obszarach odnawialnych źródeł energii oraz e-mobility, demonstrująca wdrażanie inteligentnych innowacji oraz integrację zaawansowanej energoelektroniki w łańcuch dostaw energii. W opracowaniu projektów pilotażowych uczestniczy Politechnika Warszawska
  • Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji  (KIGEiT) odpowiada za przygotowanie mapy rozwoju technologii określającej bariery wprowadzania zaawansowanej energoelektroniki na polski rynek oraz za działania marketingowe, networkingowe i organizację regionalnych spotkań z firmami z tego sektora.

Nasi partnerzy:

Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, IPP Sp. z o.o., Technitel Polska S.A., Infratel – Operator Infrastrukturalny Sp. z o.o., Globema Sp. z o.o., Commener  Sp. z o.o., Instytut Łączności – PIB, Active Home. Lista jest otwarta.

Zasięg projektu:

7 krajów członkowskich z regionu Morza Bałtyckiego (Dania, Estonia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Szwecja).

Wykonawcy projektu:

Szkoły wyższe, instytuty badawczo-rozwojowe, izby gospodarcze.

Pozostałe informacje o projekcie:

Czas trwania: marzec 2016 r. – marzec 2019 r.

Budżet: 3,099 mln EURO; 86,079 tys EURO (dla Polski) – refinansowany w 85% w ramach INTERREG.

Szczegółowe informacje na temat projektu znajdą Państwo na stronie internetowej http://balticgreenpower.eu/

Kierownikiem projektu z ramienia Politechniki Warszawskiej jest dr inż. Mariusz Sochacki, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.