Z radością informujemy, że mgr inż. Tomasz Gabler został laureatem prestiżowego stypendium START 2025, przyznawanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Stypendia START są przyznawane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej młodym badaczkom i badaczom (do 30 r.ż), którzy mają na swoim koncie wybitne osiągnięcia naukowe. Celem tej inicjatywy jest wspieranie najzdolniejszych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. W tym roku stypendia zostały wręczone już po raz 33.
Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się 15 czerwca 2025 r. w Zamku Królewskim w Warszawie. Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie FNP: https://www.fnp.org.pl/stypendia-start-2025-wreczone/
Serdecznie gratulujemy!
Tomasz Gabler jest doktorantem w Szkole Doktorskiej Politechniki Warszawskiej, gdzie prowadzi badania w dziedzinie automatyki, elektroniki, elektrotechniki i technologii kosmicznych. Posiada tytuł magistra inżyniera elektroniki w specjalności Mikroelektronika, Fotonika i Nanotechnologie, uzyskany na Politechnice Warszawskiej w 2021 roku. Studia inżynierskie ukończył również na tej samej uczelni w specjalności Elektronika i Inżynieria Komputerowa.
Jego aktywności naukowo-badawcze koncentrują się na światłowodowych interferometrach Macha-Zehndera (µIMZI). Prace obejmowały kompleksowe podejście do zagadnienia, począwszy od opracowania struktur czujnikowych i ich wytwarzania z wykorzystaniem lasera femtosekundowego, poprzez badania w różnych konfiguracjach czujnikowych, a kończąc na demonstracji ich aplikacji, często w układach wielodomenowych, tj. obejmujących domenę optyczną i elektrochemiczną.
W ramach swojej działalności naukowej Tomasz Gabler uczestniczy w realizacji licznych projektów badawczych realizowanych przy współpracy z jednostkami naukowo-badawczymi w Polsce (m.in. Instytut Chemii Fizycznej PAN, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Instytut Łączności PIB), a także za granicą, w szczególności w Rumunii i Chinach.
Jest kierownikiem projektu NCN Preludium (2023/49/N/ST7/03783), dotyczącego monitorowania wpływu promieniowania jonizującego na komórki hodowane w mikrownękowym światłowodowym interferometrze Macha-Zehndera.
Pełni również funkcję asystenta badawczego w projektach realizowanych w ramach programu IDUB Politechniki Warszawskiej, gdzie zajmuje się rozwojem sensorów dwudomenowych oraz badaniami nad oddziaływaniem promieniowania elektromagnetycznego ze strukturami biologicznymi.
W latach 2023-2024 jako konstruktor brał udział w projekcie TECHMATSTRATEG (NCBR), którego celem było opracowanie biopolimerowych materiałów selektywnych do metali ciężkich dla ultraczułych biosensorów nowej generacji. W latach 2019–2022 był stypendystą w projekcie NCN OPUS, dotyczącym analizy optycznej produktów procesów elektrochemicznych w pikolitrowych objętościach.
Do tej pory jest współautorem 11 artykułów i monografii, w dużej części opublikowanych w renomowanych zagranicznych czasopismach. Swoje badania miał okazję zaprezentować na licznych konferencjach krajowych i międzynarodowych, w tym kilka w formie ustrnych prezentacji.
Za swoje osiągnięcia badawcze otrzymał m.in. nagrodę zespołową I stopnia Rektora Politechniki Warszawskiej w 2023 roku.