Serdecznie zapraszamy na seminarium instytutowe, na którym prof. dr hab. inż. Krzysztof Poźniak wygłosi referat pt.: "Budowa infrastruktury jednostki komputera kwantowego do cywilnych i specjalnych zastosowań informatycznych realizowana na terenie CEZAMAT-PW".
Seminarium odbędzie się we wtorek, 14 maja 2024 r. o godz. 09:15 w sali 330 Gmachu Elektrotechniki (GR).
Abstrakt wystąpienia i biogram naszego prelegenta znajdziecie Państwo klikając przycisk Czytaj więcej.
Serdecznie zapraszamy pracowników, doktorantów oraz wszystkie osoby zainteresowane.
Abstrakt: Komputery kwantowe bazują na wykorzystaniu zjawisk mechaniki kwantowej. Poprzez użycie kubitów, reprezentujących układy dwustanowe, dla których może istnieć superpozycja ich stanów, klasyczna sekwencyjna realizacja złożonego obliczeniowo algorytmu może być przeprowadzona dla wszystkich kombinacji stanów równocześnie. Praktyczna realizacja algorytmów na komputerze kwantowym wymaga stworzenia i stabilnego utrzymania kubitów oraz ich odpowiedniego splątania.
Obecnie jednym z perspektywicznych i dynamicznie rozwijających się rozwiązań układowych jest tworzenie splątanych kubitów w pułapkach jonowych. Na terenie CEZAMAT-PW jest aktualnie budowana i uruchamiana infrastruktura Komputera Kwantowego realizowana w ramach projektu NCBiR w konkursie SZAFIR pk. MIKOK, którym kieruje prof. Jan Szmidt.
Zostaną omówione aspekty konstrukcyjne struktury technicznej Jednostki Komputera Kwantowego bazującej na pułapce jonowej typu „blade” Ca40 zdolnej pomieścić do 100 jonów wapnia, wspieranej laserami wraz z systemem optycznym oraz zintegrowanym systemem sterowania i odczytu. Ponadto zostanie omówiony system sterowania oparty o modułową aparaturę Sinara oraz system operacyjny ARTIQ. Przedstawione zostaną kluczowe etapy procesu sterowania, jak załadowanie jonów do pułapki oraz ich stabilizowanie, możliwości manipulacji stanem kwantowym jonu, a także przygotowanie i odczyt stanu kwantowego poszczególnych jonów.
Prof. dr hab. inż. Krzysztof Poźniak pracuje w Instytucie Systemów Elektronicznych od 1990 r. Doktorat obronił w 1999 r., habilitację uzyskał w 2012 r., a tytuł profesora w 2021 r. Jego specjalnością naukową jest modelowanie i projektowanie szybkich, rozległych, wielokanałowych i synchronicznych systemów pomiarowo-kontrolnych. Specjalizuje się w opracowywaniu systemów elektronicznych bazujących na układach programowalnych FPGA dla dużych infrastruktur badawczych, takich jak m.in. akceleratory i detektory dla eksperymentów fizyki cząstek czy systemy detektorowe dla fizyki plazmy. Od 1990 r. uczestniczy w największych europejskich eksperymentach z tej dziedziny (m.in. w DESY w Hamburgu i w CERNie w Szwajcarii, w Cadarache we Francji). Aktualnie zajmuje się projektowaniem i rozwojem architektur systemów pomiarowo-kontrolnych dla infrastruktury komputera kwantowego.
Jest współautorem blisko 700 publikacji, w tym ponad 200 jest z listy JCR.