Mamy zaszczyt poinformować, że w dniu 5 marca 2018 r. Prof. Jerzy Woźnicki, otrzymał tytuł doktora honoris causa Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. T. Szewczenki za istotny wkład w rozwój współpracy środowisk akademickich uczelni ukraińskich i polskich, wspieranie i inicjowanie współpracy pomiędzy narodowymi konferencjami rektorów, wzmacnianie przyjaźni i wzajemnego porozumienia pomiędzy Polską i Ukrainą, a także za wieloletnią twórczą współpracę z Uniwersytetem Kijowskim.

https://www.pw.edu.pl/Uczelnia/Aktualnosci/Profesor-Jerzy-Woznicki-doktorem-honoris-causa-Kijowskiego-Narodowego-Uniwersytetu

 

Z przyjemnością informujemy, że w wyniku rozstrzygnięcia I Konkursu w ramach Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Nowoczesne technologie materiałowe – TECHMATSTRATEG”, decyzją Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju trzy projekty realizowane w Instytucie Mikroelektroniki i Optoelektroniki uzyskały finansowanie:

 

Przestrajalne metamateriały hiperboliczne na potrzeby nowej generacji przyrządów fotonicznych – HYPERMAT pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Michała Malinowskiego, DIAMSEC – ultraczuła platforma sensoryczna do szybkiej detekcji zagrożeń epidemiologicznych i pandemicznych pod kierownictwem dr hab. inż. Mateusza Śmietany, prof. PW oraz Technologie materiałów półprzewodnikowych dla elektroniki dużych mocy i wysokich częstotliwości – WidePOWER pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Jana Szmidta.

Serdecznie gratulujemy!

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że zespół prof. hab. inż. Witolda Pleskacza w składzie dr inż. Tomasz Borejko, dr inż. Krzysztof Siwiec, dr inż. Krzysztof Marcinek, mgr inż. Andrzej Berent oraz mgr inż. Paweł Narczyk otrzymał nagrodę II stopnia w V konkursie na najlepszą pracę naukową i wdrożenie z obszaru obronności organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej za projekt  „Bloki dwusystemowego, scalonego odbiornika sygnałów nawigacji satelitarnej GALILEO i GPS w technologii nanometrowej CMOS do dokładnego pozycjonowania obiektów przenośnych”.

Projekt finansowany przez NCBiR był realizowany w Zakładzie Metod Projektowania w Mikroelektronice IMiO w latach 03.2011-09.2014.

Szersze informacje o nagrodzie można znaleźć na stronach internetowych:

http://www.elka.pw.edu.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Zespol-profesora-Witolda-Pleskacza-z-kolejna-nagroda
https://www.pw.edu.pl/Badania-i-nauka/Aktualnosci/Zespol-z-PW-nagrodzony-w-konkursie-dotyczacym-obronnosci
http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/v-konkurs-na-najlepsza-prace-naukowa-i-wdrozenie-z-obszaru-obronnosci-r2017-11-20/

 

 

 

Już dzisiaj (14.12.2017) premiera nowej części Gwiezdnych Wojen. Tymczasem prof. Ryszard Piramidowicz, specjalnie dla BIT PW (Badania - Innowacje - Technologie) objaśnia dlaczego miecz laserowy jest prawie niemożliwy do zbudowania.

Układ BioSoC monitorujący stan zdrowia człowieka został wyróżniony Soczewką FOCUSA 2016 w kategorii Innowacje medyczne. Po stronie Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki wykonawcami układu BioSoC opracowywanego w ramach projektu BIOSIP były następujące osoby: Krzysztof Siwiec, Krzysztof Marcinek, Paweł Narczyk, Tomasz Borejko, Andrzej Wielgus, Maciej Plasota, Jakub Kopański, Piotr Boguszewicz, Aleh Halauko i Witold Pleskacz.

Szczegóły dotyczące projektu można znaleźć na stronie http://www.imio.pw.edu.pl/index.php/78-biosip

 

 

W piątkowym wydaniu Rzeczpospolitej (wydanie 227 z dn. 29/09/2017) ukazał się artykuł o innowacyjnych projektach prowadzonych w IMiO z zakresu opracowywania specjalizowanych układów mikroelektronicznych i fotonicznych.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

 

Z wielką przyjemnością informujemy, że Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt otrzymał 4 września 2017 r. dyplom honoris causa Politechniki Kijowskiej im. Igora Sikorskiego.

Więcej szczegółów: https://www.pw.edu.pl/Uczelnia/Aktualnosci/Rektor-PW-otrzymal-tytul-doktora-honoris-causa-Politechniki-Kijowskiej

Tematy prac inżynierskich zostały zamieszczone w serwisie elkaDyplom - http://neptun.elka.pw.edu.pl:8080/elkaDyplom/

W dniu 24 stycznia 2017 r. Rada Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych podjęła uchwałę o nadaniu dr. inż. Marcinowi Kobie, dr inż. Robertowi Mroczyńskiemu oraz dr. inż. Mariuszowi Sochackiemu stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk technicznych.

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na polu naukowym.

Z przyjemnością informujemy, że w XXV Ogólnopolskim Konkursie im. Adama Smolińskiego za najlepszą pracę dyplomową z dziedziny optoelektroniki obronioną w roku akademickim 2015/2016 (organizowanym przez Polski Komitet Optoelektroniki działający przy Stowarzyszeniu Elektryków Polskich) dwóch dyplomantów z naszego Instytutu zdobyło nagrody. Nagrodę I stopnia za pracę Analiza właściwości optycznych metamateriałów hiperbolicznych funkcjonalizowanych grafenem zdobył mgr inż. Bartosz Janaszek, natomiast nagrodę III stopnia za pracę Wpływ warstwy konwertującej widmo promieniowania słonecznego na wydajność energetyczną krzemowego ogniwa fotowoltaicznego zdobył inż. Dominik Dobrakowski.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na polu naukowym!